ITT Cannon, LLC CA3106E18-1PBF80A152
CA3106E18-1PBF80A152 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-1PBF80A152
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E18-1PBF80A152.pdf
Availability of CA3106E18-1PBF80A152
QUANTITY
CA3106E18-1PBF80A152 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-1PBF80A152
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-1PBF80A152
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-1PBF80A152
Related LinksCA3106E18-, CA3106E18-1PBF80A152 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-1PBF80A152 Details Description
Related parts for CA3106E18-1PBF80A152
IC HEX INVERTER 14SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK 16-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MODEM GSM/GPRS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
4T HMIC SWITCH W/BIAS NETWORK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf