ITT Cannon, LLC CA3106E18-1SY
CA3106E18-1SY picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-1SY
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E18-1SY.pdf
Availability of CA3106E18-1SY
QUANTITY
CA3106E18-1SY Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-1SY
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-1SY
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-1SY
Related LinksCA3106, CA3106E18-1SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-1SY Details Description
Related parts for CA3106E18-1SY
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT LP 2CH SIG 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf