ITT Cannon, LLC CA3106E18-20SBF80A176
CA3106E18-20SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-20SBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E18-20SBF80A176.pdf
Availability of CA3106E18-20SBF80A176
QUANTITY
CA3106E18-20SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-20SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-20SBF80A176
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-20
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-20SBF80A176
Related LinksCA3106E18-, CA3106E18-20SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-20SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E18-20SBF80A176
CONN HEADER 2POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMM15H/AE15M/HFM15H datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 500W datasheet.pdf
FIBER CBL ASSY ZINC IP67 5M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 2W DC SPST 2M datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf