ITT Cannon, LLC CA3106E18-22SBF80
CA3106E18-22SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-22SBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E18-22SBF80.pdf
Availability of CA3106E18-22SBF80
QUANTITY
CA3106E18-22SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-22SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-22SBF80
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-22SBF80
Related LinksCA3106E1, CA3106E18-22SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-22SBF80 Details Description
Related parts for CA3106E18-22SBF80
CAP FILM 1200PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/4"-6" BLACK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 42MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 500MA 125V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf