ITT Cannon, LLC CA3106E18-7PBA232
CA3106E18-7PBA232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-7PBA232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN
Datasheet Download
CA3106E18-7PBA232.pdf
Availability of CA3106E18-7PBA232
QUANTITY
CA3106E18-7PBA232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-7PBA232
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-7PBA232
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert18-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated1750VAC, 2450VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-7PBA232
Related LinksCA3106E1, CA3106E18-7PBA232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-7PBA232 Details Description
Related parts for CA3106E18-7PBA232
CONN PLUG 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 104VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 18POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
DIE SET CHS SPLICE CRIMP datasheet.pdf
TRANSISTOR GAN 650W 1.2-1.4GHZ datasheet.pdf