ITT Cannon, LLC CA3106E20-14SF80
CA3106E20-14SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-14SF80
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-14SF80.pdf
Availability of CA3106E20-14SF80
QUANTITY
CA3106E20-14SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-14SF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-14SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert20-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-14SF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-14SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-14SF80 Details Description
Related parts for CA3106E20-14SF80
LED 5MM VERT SUP CLR YELLOW PCMT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT I2C 15SPS 8DFN datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
MOUNTING ASSEMBLY EP 17 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M25 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf