ITT Cannon, LLC CA3106E20-15P
CA3106E20-15P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-15P
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-15P.pdf
Availability of CA3106E20-15P
QUANTITY
CA3106E20-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-15P
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-15P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-15P
Related LinksCA3106, CA3106E20-15P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-15P Details Description
Related parts for CA3106E20-15P
SCR PHASE CONT 400V 960A E-PUK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
VARISTOR 281V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
HOUSNG SPRNG MNT FOR M12 PROX datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZA16 PG21 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 10A 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TERMINAL STRIP CONN 20POS R/A datasheet.pdf