ITT Cannon, LLC CA3106E20-15P
CA3106E20-15P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-15P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-15P.pdf
Availability of CA3106E20-15P
QUANTITY
CA3106E20-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-15P
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-15P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-15P
Related LinksCA3106, CA3106E20-15P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-15P Details Description
Related parts for CA3106E20-15P
CONN RING 14-16 AWG #8 BLUE PIDG datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323F datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 22POS .35M datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TE REC-LI250M BATTERY TOOL, WITH datasheet.pdf
CAP POLY 56UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf