ITT Cannon, LLC CA3106E20-15SZB01
CA3106E20-15SZB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-15SZB01
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-15SZB01.pdf
Availability of CA3106E20-15SZB01
QUANTITY
CA3106E20-15SZB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-15SZB01
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-15SZB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-15SZB01
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-15SZB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-15SZB01 Details Description
Related parts for CA3106E20-15SZB01
BRIDGE TERM BLOCK 10POS datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 15V datasheet.pdf
MOSFET N CH 500V 5A TO252 datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HDM EAPR140F190F LM & G datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
BUZZER 120VAC PNL MNT BLUE datasheet.pdf