ITT Cannon, LLC CA3106E20-15SZB01
CA3106E20-15SZB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-15SZB01
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-15SZB01.pdf
Availability of CA3106E20-15SZB01
QUANTITY
CA3106E20-15SZB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-15SZB01
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-15SZB01
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-15SZB01
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-15SZB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-15SZB01 Details Description
Related parts for CA3106E20-15SZB01
CONN HEADER 2MM QUAD STR 40POS datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 10POS R/A LO datasheet.pdf
CABLE ASSY I/O DB25 - PCB 10FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 1.115A 180 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf