ITT Cannon, LLC CA3106E20-18SB15A176
CA3106E20-18SB15A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-18SB15A176
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-18SB15A176.pdf
Availability of CA3106E20-18SB15A176
QUANTITY
CA3106E20-18SB15A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-18SB15A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-18SB15A176
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-18SB15A176
Related LinksCA3106E20-, CA3106E20-18SB15A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-18SB15A176 Details Description
Related parts for CA3106E20-18SB15A176
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT JAM NUT datasheet.pdf
CONTACT REMOVAL TOOL FOR XG5N datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf