ITT Cannon, LLC CA3106E20-18SF80
CA3106E20-18SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-18SF80
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-18SF80.pdf
Availability of CA3106E20-18SF80
QUANTITY
CA3106E20-18SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-18SF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-18SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-18SF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-18SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-18SF80 Details Description
Related parts for CA3106E20-18SF80
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 12A PCB datasheet.pdf
IC CONV A/D 20BIT DIFF 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RECEIVER REMOT CTRL 37.9KHZ SIDE datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8.89MM datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 6PVH 6COL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SKT datasheet.pdf