ITT Cannon, LLC CA3106E20-19PB
CA3106E20-19PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-19PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-19PB.pdf
Availability of CA3106E20-19PB
QUANTITY
CA3106E20-19PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-19PB
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-19PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-19PB
Related LinksCA3106E, CA3106E20-19PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-19PB Details Description
Related parts for CA3106E20-19PB
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
40+40 DIL VERT HDR TIN datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf