ITT Cannon, LLC CA3106E20-19PF80
CA3106E20-19PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-19PF80
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-19PF80.pdf
Availability of CA3106E20-19PF80
QUANTITY
CA3106E20-19PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-19PF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-19PF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-19PF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-19PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-19PF80 Details Description
Related parts for CA3106E20-19PF80
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 1200V 17A SP3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.7A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf