ITT Cannon, LLC CA3106E20-22SZBF80
CA3106E20-22SZBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-22SZBF80
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-22SZBF80.pdf
Availability of CA3106E20-22SZBF80
QUANTITY
CA3106E20-22SZBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-22SZBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-22SZBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-22SZBF80
Related LinksCA3106E20, CA3106E20-22SZBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-22SZBF80 Details Description
Related parts for CA3106E20-22SZBF80
FAN AXIAL 80X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES CERAMIC 10 OHM 20W 5% WW datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2:1 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 90MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf