ITT Cannon, LLC CA3106E20-27PB14
CA3106E20-27PB14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-27PB14
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-27PB14.pdf
Availability of CA3106E20-27PB14
QUANTITY
CA3106E20-27PB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-27PB14
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-27PB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-27PB14
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-27PB14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-27PB14 Details Description
Related parts for CA3106E20-27PB14
REGULTR 1.8V 3A SYNC 14XL VERT datasheet.pdf
IC MULTIPLIER-DIVIDER 14-CDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 36TQFN datasheet.pdf
FAN BLOWER 17X3MM VAPO 3VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA 2SFP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 0503 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC .200A datasheet.pdf