ITT Cannon, LLC CA3106E20-27PBA176
CA3106E20-27PBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-27PBA176
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-27PBA176.pdf
Availability of CA3106E20-27PBA176
QUANTITY
CA3106E20-27PBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-27PBA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-27PBA176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-27PBA176
Related LinksCA3106E20, CA3106E20-27PBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-27PBA176 Details Description
Related parts for CA3106E20-27PBA176
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf
FMAC INPUT FILTER 3PHASE 16A datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X0.5MM datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf