ITT Cannon, LLC CA3106E20-27SB15
CA3106E20-27SB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-27SB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-27SB15.pdf
Availability of CA3106E20-27SB15
QUANTITY
CA3106E20-27SB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-27SB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-27SB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-27SB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-27SB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-27SB15 Details Description
Related parts for CA3106E20-27SB15
REG SW 13.9V 1.5A SMD datasheet.pdf
INDUCTOR 5mH 1A COMMON MODE datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
BOARD UART LVL SHIFTER BLUECORE datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf