ITT Cannon, LLC CA3106E20-27SBA176
CA3106E20-27SBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-27SBA176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-27SBA176.pdf
Availability of CA3106E20-27SBA176
QUANTITY
CA3106E20-27SBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-27SBA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-27SBA176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-27SBA176
Related LinksCA3106E20, CA3106E20-27SBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-27SBA176 Details Description
Related parts for CA3106E20-27SBA176
DISPLAY OLED 128X64 1.6" ORANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SEC II 25 POS W/ LATCH datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf