ITT Cannon, LLC CA3106E20-27SBF80
CA3106E20-27SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-27SBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-27SBF80.pdf
Availability of CA3106E20-27SBF80
QUANTITY
CA3106E20-27SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-27SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-27SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-27SBF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-27SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-27SBF80 Details Description
Related parts for CA3106E20-27SBF80
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 39PF 25V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf