ITT Cannon, LLC CA3106E20-29PF80F0
CA3106E20-29PF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-29PF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 17POS
Datasheet Download
CA3106E20-29PF80F0.pdf
Availability of CA3106E20-29PF80F0
QUANTITY
CA3106E20-29PF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-29PF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-29PF80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-29PF80F0
Related LinksCA3106E20, CA3106E20-29PF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-29PF80F0 Details Description
Related parts for CA3106E20-29PF80F0
IC SUPERVISOR MPU 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2812 datasheet.pdf
CAP CER 14PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 210M 48VQFN datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MICRO 15C P 12" WHT JACKS datasheet.pdf
MODULE DIODE SCR 250A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf