ITT Cannon, LLC CA3106E20-29S13
CA3106E20-29S13 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-29S13
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-29S13.pdf
Availability of CA3106E20-29S13
QUANTITY
CA3106E20-29S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-29S13
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-29S13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-29S13
Related LinksCA3106E, CA3106E20-29S13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-29S13 Details Description
Related parts for CA3106E20-29S13
CABLE GRIP GRAY 6.5-14MM datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 400MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TXRX IRDA 115.2 KBIT/S - 6-SMD 1 datasheet.pdf
THERMOCOUPLE K datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC REG LDO 4.9V 65MA SNT6A datasheet.pdf