ITT Cannon, LLC CA3106E20-29SK10F187
CA3106E20-29SK10F187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-29SK10F187
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-29SK10F187.pdf
Availability of CA3106E20-29SK10F187
QUANTITY
CA3106E20-29SK10F187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-29SK10F187
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-29SK10F187
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-29SK10F187
Related LinksCA3106E20-, CA3106E20-29SK10F187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-29SK10F187 Details Description
Related parts for CA3106E20-29SK10F187
CONN MOD JACK 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 176MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
IC DVR 4CH HI SIDE 3.5A 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RECPT 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
BRD SPT THR STUD SCREW MNT 3/8" datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf