ITT Cannon, LLC CA3106E20-32PB
CA3106E20-32PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-32PB
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-32PB.pdf
Availability of CA3106E20-32PB
QUANTITY
CA3106E20-32PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-32PB
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-32PB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-32PB
Related LinksCA3106E, CA3106E20-32PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-32PB Details Description
Related parts for CA3106E20-32PB
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf