ITT Cannon, LLC CA3106E20-4SF80A176
CA3106E20-4SF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-4SF80A176
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-4SF80A176.pdf
Availability of CA3106E20-4SF80A176
QUANTITY
CA3106E20-4SF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-4SF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-4SF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-4SF80A176
Related LinksCA3106E20, CA3106E20-4SF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-4SF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E20-4SF80A176
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Single-Wire Dimming 30mA, 200mA (Flash) Backlight, Camera Flash 28-TQFN (4x4) datasheet.pdf
KIT TONE TRACER/PROBE datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 1023BGA datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7525-3.63V 58W datasheet.pdf
CLAMP BEAM 1/8"-1/4" FLANGE datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf