ITT Cannon, LLC CA3106E20-7SB06
CA3106E20-7SB06 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-7SB06
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-7SB06.pdf
Availability of CA3106E20-7SB06
QUANTITY
CA3106E20-7SB06 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-7SB06
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-7SB06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-7SB06
Related LinksCA3106E, CA3106E20-7SB06 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-7SB06 Details Description
Related parts for CA3106E20-7SB06
IC POT DGTL 10K 2CH SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 20A TO-247AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 2.7UH N87 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf