ITT Cannon, LLC CA3106E20-8SB14
CA3106E20-8SB14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-8SB14
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-8SB14.pdf
Availability of CA3106E20-8SB14
QUANTITY
CA3106E20-8SB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-8SB14
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-8SB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-8SB14
Related LinksCA3106E, CA3106E20-8SB14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-8SB14 Details Description
Related parts for CA3106E20-8SB14
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
RETRACTOR BALANCER 4-6LB 6.6' datasheet.pdf
POT 200K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 200 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf