ITT Cannon, LLC CA3106E20A48PB02
CA3106E20A48PB02 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20A48PB02
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20A48PB02.pdf
Availability of CA3106E20A48PB02
QUANTITY
CA3106E20A48PB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20A48PB02
Internal Part NumberEIS-CA3106E20A48PB02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert20-A48
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20A48PB02
Related LinksCA3106E2, CA3106E20A48PB02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20A48PB02 Details Description
Related parts for CA3106E20A48PB02
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 20POS .100 GOLD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT 2-WAY WHITE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN M12 5POS SOCKET datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 870MA 155 MOHM datasheet.pdf