ITT Cannon, LLC CA3106E22-14PF183
CA3106E22-14PF183 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-14PF183
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E22-14PF183.pdf
Availability of CA3106E22-14PF183
QUANTITY
CA3106E22-14PF183 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-14PF183
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-14PF183
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-14PF183
Related LinksCA3106E2, CA3106E22-14PF183 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-14PF183 Details Description
Related parts for CA3106E22-14PF183
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
15 POS WATER RES HOOD LONG SCR datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 610MA 740 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.96A 80 MOHM TH datasheet.pdf