ITT Cannon, LLC CA3106E22-14PF80A176
CA3106E22-14PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-14PF80A176
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E22-14PF80A176.pdf
Availability of CA3106E22-14PF80A176
QUANTITY
CA3106E22-14PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-14PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-14PF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-14PF80A176
Related LinksCA3106E22-, CA3106E22-14PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-14PF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E22-14PF80A176
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 68MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS 0.156 datasheet.pdf
IGBT 1200V 160A 961W TO264 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
6P 8C 3W RIGHT VERT XCHD HDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf