ITT Cannon, LLC CA3106E22-14PWB03
CA3106E22-14PWB03 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-14PWB03
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E22-14PWB03.pdf
Availability of CA3106E22-14PWB03
QUANTITY
CA3106E22-14PWB03 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-14PWB03
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-14PWB03
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-14PWB03
Related LinksCA3106E2, CA3106E22-14PWB03 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-14PWB03 Details Description
Related parts for CA3106E22-14PWB03
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 14POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CARD GUIDE DEEP 4.5X0.132" BLK datasheet.pdf
CONN RECPT 68POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA GN CABLE 20M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf