ITT Cannon, LLC CA3106E22-14SZF80
CA3106E22-14SZF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-14SZF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-14SZF80.pdf
Availability of CA3106E22-14SZF80
QUANTITY
CA3106E22-14SZF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-14SZF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-14SZF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-14SZF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E22-14SZF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-14SZF80 Details Description
Related parts for CA3106E22-14SZF80
BEAD CORE 120 OHM 500MA 0603 SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS .050" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC PROXIMITY SENSOR AMB LT 8ODFN datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 54POS datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
AM6001214 FEED SLIDE datasheet.pdf
CAP FILM 82UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf