ITT Cannon, LLC CA3106E22-18SF80F187
CA3106E22-18SF80F187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-18SF80F187
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-18SF80F187.pdf
Availability of CA3106E22-18SF80F187
QUANTITY
CA3106E22-18SF80F187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-18SF80F187
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-18SF80F187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-18SF80F187
Related LinksCA3106E22-, CA3106E22-18SF80F187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-18SF80F187 Details Description
Related parts for CA3106E22-18SF80F187
IC REG LDO 1.8V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 390 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf