ITT Cannon, LLC CA3106E22-19SB01
CA3106E22-19SB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-19SB01
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-19SB01.pdf
Availability of CA3106E22-19SB01
QUANTITY
CA3106E22-19SB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-19SB01
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-19SB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-19SB01
Related LinksCA3106E2, CA3106E22-19SB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-19SB01 Details Description
Related parts for CA3106E22-19SB01
RES SMD 75K OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 26POS 22AWG datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 59MA 48 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf