ITT Cannon, LLC CA3106E22-19SB03
CA3106E22-19SB03 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-19SB03
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-19SB03.pdf
Availability of CA3106E22-19SB03
QUANTITY
CA3106E22-19SB03 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-19SB03
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-19SB03
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-19SB03
Related LinksCA3106E2, CA3106E22-19SB03 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-19SB03 Details Description
Related parts for CA3106E22-19SB03
MOSFET 2P-CH 20V 2.2A SSOT-6 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 OLIVE datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .229M 31POS datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
DIODE STD REC 85A DO-5 datasheet.pdf
192KHZ SIX CHANNEL SACD COMPATIBLE AUDIO DAC IC datasheet.pdf