ITT Cannon, LLC CA3106E22-19SBF80A232
CA3106E22-19SBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-19SBF80A232
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-19SBF80A232.pdf
Availability of CA3106E22-19SBF80A232
QUANTITY
CA3106E22-19SBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-19SBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-19SBF80A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-19SBF80A232
Related LinksCA3106E22-, CA3106E22-19SBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-19SBF80A232 Details Description
Related parts for CA3106E22-19SBF80A232
IC SWITCH QUAD SPST 20PLCC datasheet.pdf
RELAY SSR 10A 280VAC DC IN PNL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf