ITT Cannon, LLC CA3106E22-21PF80DN
CA3106E22-21PF80DN picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-21PF80DN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E22-21PF80DN.pdf
Availability of CA3106E22-21PF80DN
QUANTITY
CA3106E22-21PF80DN Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-21PF80DN
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-21PF80DN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 245A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-21PF80DN
Related LinksCA3106E22, CA3106E22-21PF80DN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-21PF80DN Details Description
Related parts for CA3106E22-21PF80DN
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH BARRIER datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 3W SMB datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 209POS GOLD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 31.2500 KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 500VDC 30UF. RADIAL datasheet.pdf