ITT Cannon, LLC CA3106E22-21SB06
CA3106E22-21SB06 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-21SB06
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-21SB06.pdf
Availability of CA3106E22-21SB06
QUANTITY
CA3106E22-21SB06 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-21SB06
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-21SB06
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 245A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-21SB06
Related LinksCA3106E2, CA3106E22-21SB06 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-21SB06 Details Description
Related parts for CA3106E22-21SB06
CONN HDR 6POS VERT KEY-YY TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
NFC/RFID 64KBIT EEPROM 13.56MHZ datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf