ITT Cannon, LLC CA3106E22-23SYB02
CA3106E22-23SYB02 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-23SYB02
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-23SYB02.pdf
Availability of CA3106E22-23SYB02
QUANTITY
CA3106E22-23SYB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-23SYB02
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-23SYB02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-23SYB02
Related LinksCA3106E2, CA3106E22-23SYB02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-23SYB02 Details Description
Related parts for CA3106E22-23SYB02
CONV DC-DC 25W 24VIN 12VOUT DUAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V/1.5V 0.15A 10MLF datasheet.pdf
MIXING NOZZLE FOR 50ML DUO-PACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf