ITT Cannon, LLC CA3106E22-2SXF80
CA3106E22-2SXF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-2SXF80
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-2SXF80.pdf
Availability of CA3106E22-2SXF80
QUANTITY
CA3106E22-2SXF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-2SXF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-2SXF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-2SXF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E22-2SXF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-2SXF80 Details Description
Related parts for CA3106E22-2SXF80
RES 100M OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC 4X1-1/2" T datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E BLACK datasheet.pdf
BOX HEADER RIGHT ANGLE 34 WAY datasheet.pdf
IC CTRLR BOOST PWM CM 12TQFN datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 22POS datasheet.pdf