| Internal Part Number | EIS-CA3106E22-30PBF80A176 | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 19 | |
| Shell Size - Insert | 22-30 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Reverse Bayonet Lock | |
| Orientation | N (Normal) | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Shell Material, Finish | Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated | |
| Contact Finish | Gold | |
| Features | Strain Relief | |
| Contact Finish Thickness | 19.7µin (0.50µm) | |
| Current Rating | 22A | |
| Voltage - Rated | 500VAC, 700VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |