ITT Cannon, LLC CA3106E22-7SB
CA3106E22-7SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-7SB
Brief Description
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-7SB.pdf
Availability of CA3106E22-7SB
QUANTITY
CA3106E22-7SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-7SB
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-7SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert22-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating245A
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-7SB
Related LinksCA3106, CA3106E22-7SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-7SB Details Description
Related parts for CA3106E22-7SB
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 10K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC CLOCK SSCG EMI 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V JB 0603 datasheet.pdf