ITT Cannon, LLC CA3106E22-8PF80
CA3106E22-8PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-8PF80
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE PIN
Datasheet Download
CA3106E22-8PF80.pdf
Availability of CA3106E22-8PF80
QUANTITY
CA3106E22-8PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-8PF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-8PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert22-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-8PF80
Related LinksCA3106E, CA3106E22-8PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-8PF80 Details Description
Related parts for CA3106E22-8PF80
JUMPER-H1505TR/A3049V/H1505TR 4" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf