ITT Cannon, LLC CA3106E24-10PB01
CA3106E24-10PB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-10PB01
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-10PB01.pdf
Availability of CA3106E24-10PB01
QUANTITY
CA3106E24-10PB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-10PB01
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-10PB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-10PB01
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-10PB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-10PB01 Details Description
Related parts for CA3106E24-10PB01
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC FLASH/MCU 256K 52 TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 1200V TO-94 datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 18 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
IMCV-FIBERLINX-II, TX/FX-CWDM-SM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 198MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LED COB CXB1507 4000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP 82 UF 20% 400 V datasheet.pdf