ITT Cannon, LLC CA3106E24-10PWB15
CA3106E24-10PWB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-10PWB15
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-10PWB15.pdf
Availability of CA3106E24-10PWB15
QUANTITY
CA3106E24-10PWB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-10PWB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-10PWB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-10PWB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-10PWB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-10PWB15 Details Description
Related parts for CA3106E24-10PWB15
BLADE SET HEX SCKT W/HOLDER 9PC datasheet.pdf
IC CLK GEN /2/4/6 5V/3.3V 16SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 1:4 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 490MA 190 MOHM datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 41.3 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TL8012-S1 220VAC 3NC+2NO STAND datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf