ITT Cannon, LLC CA3106E24-10SF80
CA3106E24-10SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-10SF80
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E24-10SF80.pdf
Availability of CA3106E24-10SF80
QUANTITY
CA3106E24-10SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-10SF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-10SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-10SF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-10SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-10SF80 Details Description
Related parts for CA3106E24-10SF80
MOD PWR ENTRY STD 20A 2PL QC PNL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 185MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 20.96MM datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 3MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf