ITT Cannon, LLC CA3106E24-11PB01
CA3106E24-11PB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-11PB01
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-11PB01.pdf
Availability of CA3106E24-11PB01
QUANTITY
CA3106E24-11PB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-11PB01
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-11PB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-11PB01
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-11PB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-11PB01 Details Description
Related parts for CA3106E24-11PB01
CONN RECEPT BOX MNT 10POS W/SOCK datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 65POS datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf