ITT Cannon, LLC CA3106E24-12PXB15
CA3106E24-12PXB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-12PXB15
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-12PXB15.pdf
Availability of CA3106E24-12PXB15
QUANTITY
CA3106E24-12PXB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-12PXB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-12PXB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-12PXB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-12PXB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-12PXB15 Details Description
Related parts for CA3106E24-12PXB15
FIXED IND 15MH 61MA 105 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 20-24 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf