ITT Cannon, LLC CA3106E24-20PF80
CA3106E24-20PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-20PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-20PF80.pdf
Availability of CA3106E24-20PF80
QUANTITY
CA3106E24-20PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-20PF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-20PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert24-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-20PF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-20PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-20PF80 Details Description
Related parts for CA3106E24-20PF80
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON STMPE2401 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP FILM 27 NF 20% 630VDC datasheet.pdf