ITT Cannon, LLC CA3106E24-28PB15
CA3106E24-28PB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-28PB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-28PB15.pdf
Availability of CA3106E24-28PB15
QUANTITY
CA3106E24-28PB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-28PB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-28PB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-28PB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-28PB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-28PB15 Details Description
Related parts for CA3106E24-28PB15
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
DISPENSER NEEDLE TIP 21GA 1000PC datasheet.pdf
CONN MALE 12POS GOLD SLDR EYE datasheet.pdf